CDQ2B20-20DZ-L-M9PAVSDPC
Product ID:383977
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B20-20DZ-L-M9PAVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 220mm bore size and 20mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator and pre-wired M12-4 pin connector.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Shipped with mounting bolts for quick setup and integration.
Product Details
CDQ2B20-20DZ-L-M9PAVSDPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm