CDQ2B20-30+40DMZ-M9NSDPC-XC10
Product ID:392698
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-30+40DMZ-M9NSDPC-XC10
Key Features
  • 1Dual-stroke design (30mm + 40mm) for versatile positioning in automation systems.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with magnetic sensors for position detection.
  • 4Through-hole mounting style (B) ensures secure and stable installation in various applications.
  • 5Dual-stroke cylinder with double rod type (XC10) provides enhanced flexibility and control.
Product Details
CDQ2B20-30+40DMZ-M9NSDPC-XC10
Made To Order
Dual Stroke Cylinder/Double Rod Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 40 mm
Dual Stroke Mark
Dual Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm