CDQ2B20-30+40DMZ-XC10
Product ID:392704
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-30+40DMZ-XC10
Key Features
  • 1Dual stroke design (30mm + 40mm) for versatile positioning and automation flexibility.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with magnetic sensors for position detection.
  • 3Male rod end thread (M) ensures secure and adaptable mounting options.
  • 4Through-hole mounting style (B) provides standard and reliable installation.
  • 5Pneumatic operation with Rc/M thread ports for efficient and consistent performance.
Product Details
CDQ2B20-30+40DMZ-XC10
Made To Order
Dual Stroke Cylinder/Double Rod Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 40 mm
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm