CDQ2B20-30DCZ-J79WSDPC
Product ID:384356
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-30DCZ-J79WSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector simplifies installation and reduces downtime.
  • 5Rubber bumper included for shock absorption and extended cylinder life.
Product Details
CDQ2B20-30DCZ-J79WSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm