CDQ2B20-40DCZ-A90V-XB9
Product ID:384573
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-40DCZ-A90V-XB9
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor integration and precise positioning.
  • 2Rubber bumper (Body Option C) for reduced impact and noise during operation.
  • 3Low-speed cylinder (10-50 mm/s) for controlled and smooth motion in delicate applications.
  • 5Through-hole mounting (Standard) for easy installation and flexibility in various setups.
Product Details
CDQ2B20-40DCZ-A90V-XB9
Made To Order
Low Speed Cylinder (10 to 50 mm/s)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm