CDQ2B20-50DCZ-J79W
Product ID:384363
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-50DCZ-J79W
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Includes a 2-color solid-state auto switch with DC24V compatibility.
  • 4Rubber bumper option for reduced impact and noise during operation.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B20-50DCZ-J79W
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm