CDQ2B20-50DMZ-L-J79CLS
Product ID:384332
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-50DMZ-L-J79CLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Rod end male thread and shipped mounting bolts for convenient assembly.
Product Details
CDQ2B20-50DMZ-L-J79CLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Connector, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm