CDQ2B20-50DMZ-XC4
Product ID:393166
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-50DMZ-XC4
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Heavy-duty scraper (XC4) enhances durability in harsh environments.
  • 4Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B20-50DMZ-XC4
Made To Order
With Heavy Duty Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm