CDQ2B20-50DZ-XC9
Product ID:393205
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-50DZ-XC9
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Adjustable stroke cylinder (retraction type) for customizable operation.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B20-50DZ-XC9
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Retraction Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm