CDQ2B20V-10DZ-M9NAVMS
Product ID:393212
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20V-10DZ-M9NAVMS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2FKM fluoro rubber seal ensures durability and resistance to harsh environments.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Standard 20mm bore and 10mm stroke for versatile industrial applications.
  • 5Solid-state auto switch with NPN output for reliable signal transmission.
Product Details
CDQ2B20V-10DZ-M9NAVMS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Water Resistant Cylinders
FKM Seal (Fluoro Rubber)
Bore Size
Bore Size 20 mm