CDQ2B25-40DZ-F7BWVL
Product ID:384023
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B25-40DZ-F7BWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 225 mm bore size and 40 mm standard stroke for versatile applications.
  • 32-color solid-state auto switch with perpendicular mounting and 3m lead wire.
  • 4Durable through-hole mounting design for easy and secure installation.
  • 5DC24V (10~28V) compatible auto switch with indicator light for clear status monitoring.
Product Details
CDQ2B25-40DZ-F7BWVL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 25 mm