CDQ2B32-20DZ-XB14
Product ID:384567
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B32-20DZ-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection.
  • 232mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 3Standard 20mm stroke suitable for various automation tasks.
  • 4Heat-resistant auto switch (XB14) for reliable operation in high-temperature environments.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B32-20DZ-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm