CDQ2B32-30DCMZ-X271
Product ID:384025
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B32-30DCMZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 232mm bore size and 30mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to harsh environments.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for smooth operation and easy installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B32-30DCMZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm