CDQ2B32-40DCMZ-X271
Product ID:384024
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B32-40DCMZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 232mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Fluoro rubber seals ensure long-lasting performance in harsh environments.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor installation.
Product Details
CDQ2B32-40DCMZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm