CDQ2B32-40DZ-F7BVL-XC8
Product ID:300960
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B32-40DZ-F7BVL-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 232mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation.
  • 4Adjustable stroke cylinder for customizable extension and retraction.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B32-40DZ-F7BVL-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm