CDQ2B32R-40DZ-XC6
Product ID:384206
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B32R-40DZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 232mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3NBR seal (nitrile rubber) ensures water resistance and durability.
  • 4Stainless steel components (retaining ring, piston rod, rod end nut) for corrosion resistance.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible switch installation.
Product Details
CDQ2B32R-40DZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm