CDQ2B32TFR-40DZ-XC6A
Product ID:393144
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B32TFR-40DZ-XC6A
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection.
  • 232mm bore size for optimal force output.
  • 3Stainless steel components for enhanced durability and corrosion resistance.
  • 4Standard 40mm stroke for versatile applications.
  • 5NBR seal (Nitrile Rubber) for water-resistant performance.
Product Details
CDQ2B32TFR-40DZ-XC6A
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 32 mm