CDQ2B40-100DCMZ-F7BAL
Product ID:384290
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-100DCMZ-F7BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 100mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for enhanced durability and visibility.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for improved shock absorption and longevity.
Product Details
CDQ2B40-100DCMZ-F7BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm