CDQ2B40-10DCZ-F7NV
Product ID:300954
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-10DCZ-F7NV
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size with 10mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Includes solid-state auto switch (NPN) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper option (Body Option C) reduces impact noise and vibration.
  • 5Versatile mounting with auto switch grooves on multiple sides for flexible installation.
Product Details
CDQ2B40-10DCZ-F7NV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm