CDQ2B40-10DZ-M9BV-XC8
Product ID:392864
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-10DZ-M9BV-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection and control.
  • 240mm bore size and 10mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V).
  • 4Adjustable stroke cylinder for customizable extension and retraction.
  • 5Through-hole mounting style for secure and standard installation.
Product Details
CDQ2B40-10DZ-M9BV-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm