CDQ2B40-15DCZ-L-M9BWLS
Product ID:393079
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-15DCZ-L-M9BWLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 15mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style for secure and versatile installation.
  • 5Includes rubber bumper for shock absorption and extended lifespan.
Product Details
CDQ2B40-15DCZ-L-M9BWLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm