CDQ2B40-15DMZ-L-M9BWV
Product ID:393173
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-15DMZ-L-M9BWV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size delivers strong and consistent force for industrial applications.
  • 315mm standard stroke ensures accurate and repeatable linear motion.
  • 4Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 5Through-hole mounting style for secure and flexible installation options.
Product Details
CDQ2B40-15DMZ-L-M9BWV
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm