CDQ2B40-15DMZ-L-M9BWVSDPCS
Product ID:393006
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-15DMZ-L-M9BWVSDPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 15mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Rod end male thread and shipped mounting bolts for quick and easy assembly.
Product Details
CDQ2B40-15DMZ-L-M9BWVSDPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm