CDQ2B40-15DZ-A73CZ-X271
Product ID:384047
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40-15DZ-A73CZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240mm bore size and 15mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to harsh environments.
  • 4Includes reed auto switch with indicator light and 5m lead wire for easy monitoring.
  • 5Through-hole mounting style ensures secure and straightforward installation.
Product Details
CDQ2B40-15DZ-A73CZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm