CDQ2B40-15DZ-F7BAVZ
Product ID:300913
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-15DZ-F7BAVZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 15mm standard stroke for optimal performance in compact spaces.
  • 3Water-resistant 2-color indicator auto switch with solid-state reliability (DC24V).
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation in various setups.
  • 5Includes 5m lead wire and perpendicular auto switch for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2B40-15DZ-F7BAVZ
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm