CDQ2B40-15DZ-L-M9PSAPC
Product ID:384298
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-15DZ-L-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240 mm bore size and 15 mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PSAPC) with M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Through-hole mounting style (B) ensures secure and stable installation.
  • 5Dual-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B40-15DZ-L-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm