CDQ2B40-20DCZ-L-P3DWAL
Product ID:384432
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-20DCZ-L-P3DWAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Magnetic field-resistant auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style and rubber bumper for secure installation and durability.
  • 5Includes 2-wire, DC24V auto switch with 3m lead wire for convenient connectivity.
Product Details
CDQ2B40-20DCZ-L-P3DWAL
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm