CDQ2B40-20DMZ-P3DWA
Product ID:393140
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-20DMZ-P3DWA
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 20mm stroke for efficient and precise linear motion.
  • 3Magnetic field-resistant auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 5Durable pneumatic design with Rc/M thread ports for robust performance.
Product Details
CDQ2B40-20DMZ-P3DWA
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm