CDQ2B40-20DZ-E
Product ID:393134
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-20DZ-E
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size provides strong and reliable force for industrial applications.
  • 3Standard 20mm stroke ensures consistent and accurate movement.
  • 4Type B mounting bracket with joint for flexible and secure installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor integration.
Product Details
CDQ2B40-20DZ-E
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm