CDQ2B40-20DZ-LD
Product ID:393033
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-20DZ-LD
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size provides strong and reliable force for industrial applications.
  • 3Standard 20mm stroke ensures consistent and accurate movement.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Includes Type A mounting bracket and joint for versatile attachment options.
Product Details
CDQ2B40-20DZ-LD
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm