CDQ2B40-20DZ-LD-M9BAL
Product ID:392980
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-20DZ-LD-M9BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 20mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Water-resistant 2-color indicator auto switch with a 3m lead wire for easy installation.
  • 4Through-hole mounting style and shipped with mounting bolts for quick setup.
  • 5Type A mounting bracket and joint included for flexible installation options.
Product Details
CDQ2B40-20DZ-LD-M9BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm