CDQ2B40-20DZ-L-M9BW
Product ID:392706
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-20DZ-L-M9BW
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 240mm bore size with 20mm standard stroke for robust performance in automation applications.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for clear operational feedback.
  • 4Through-hole mounting style for secure and flexible installation options.
  • 5Includes 0.5m lead wire and operates on DC24V (10~28V) for versatile power compatibility.
Product Details
CDQ2B40-20DZ-L-M9BW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm