CDQ2B40-20DZ-L-M9BWL
Product ID:392951
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-20DZ-L-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 20mm standard stroke for robust performance.
  • 32-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy installation.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) for versatile power supply options.
Product Details
CDQ2B40-20DZ-L-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm