CDQ2B40-25+20DZ-XC11
Product ID:392565
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-25+20DZ-XC11
Key Features
  • 1Dual stroke design (25mm + 20mm) for versatile positioning in automation systems.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with magnetic sensors for position detection.
  • 340mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 4Through-hole mounting (standard) ensures secure and flexible installation.
  • 5Dual stroke marks and auto switch mounting grooves enhance precision and adaptability.
Product Details
CDQ2B40-25+20DZ-XC11
Made To Order
Dual Stroke Cylinder/Single Rod Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 20 mm
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm