CDQ2B40-25DCMZ-M9BAMDPC
Product ID:384589
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-25DCMZ-M9BAMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator and pre-wired M12-4 pin connector.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Solid-state auto switch with DC24V compatibility (10~28V range) for stable performance.
Product Details
CDQ2B40-25DCMZ-M9BAMDPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm