CDQ2B40-25DZ-F79WL
Product ID:393175
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-25DZ-F79WL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and enhanced automation control.
  • 240mm bore size with 25mm standard stroke for optimal force and movement.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Durable through-hole mounting design ensures stable and secure installation.
  • 53-wire (NPN) configuration with 3m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2B40-25DZ-F79WL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm