CDQ2B40-25DZ-M9PVMAPC-XC92
Product ID:392871
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-25DZ-M9PVMAPC-XC92
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 25mm standard stroke for powerful and controlled movement.
  • 3Dust-resistant design (XC92) ensures durability in harsh environments.
  • 5Versatile mounting options with through-hole style for flexible integration.
Product Details
CDQ2B40-25DZ-M9PVMAPC-XC92
Made To Order
Dust Resistance Actuator
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm