CDQ2B40-25DZ-M9PWVSDPC-XC92
Product ID:392793
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-25DZ-M9PWVSDPC-XC92
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 25mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator and pre-wired M12-4 pin connector.
  • 4Dust-resistant design (XC92) ensures durability in harsh environments.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B40-25DZ-M9PWVSDPC-XC92
Made To Order
Dust Resistance Actuator
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm