CDQ2B40-30+70DMZ-X636
Product ID:384563
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-30+70DMZ-X636
Key Features
  • 1Dual stroke design (30mm + 70mm) for versatile positioning in automation applications.
  • 2Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 340mm bore size provides strong and reliable force output.
  • 4Male rod end thread (M) for secure and flexible mounting options.
  • 5Long stroke capability (X636) for extended reach in specialized setups.
Product Details
CDQ2B40-30+70DMZ-X636
Made To Order
Long Stroke Of Dual Stroke Single Rod
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Dual Stroke Mark
Dual Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm