CDQ2B40-30DCMZ-L-M9BWL
Product ID:384053
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40-30DCMZ-L-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection and sensor compatibility.
  • 240mm bore size with 30mm standard stroke for robust pneumatic performance.
  • 3Includes solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style for secure and versatile installation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and impact resistance.
Product Details
CDQ2B40-30DCMZ-L-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm