CDQ2B40-30DCMZ-W-A93Z
Product ID:392561
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-30DCMZ-W-A93Z
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Double knuckle joint (rod end bracket) for flexible mounting and alignment.
  • 4Reed auto switch with indicator light (5m lead wire) for easy monitoring and control.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and shock absorption.
Product Details
CDQ2B40-30DCMZ-W-A93Z
Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm