CDQ2B40-30DZ-D-A93ZS
Product ID:392770
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-30DZ-D-A93ZS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Reed auto switch with indicator light and 5m lead wire for easy monitoring.
  • 4Type A mounting bracket with joint for flexible installation options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for secure connections.
Product Details
CDQ2B40-30DZ-D-A93ZS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm