CDQ2B40-42DZ-A73L
Product ID:392428
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-42DZ-A73L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 240mm bore size and 42mm stroke for optimal force and movement.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V/AC100V).
  • 4Through-hole mounting style for secure and flexible installation.
  • 5Durable construction with standard rod end female thread for longevity.
Product Details
CDQ2B40-42DZ-A73L
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Bore Size
Bore Size 40 mm