CDQ2B40-42DZ-D-A73L
Product ID:392425
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-42DZ-D-A73L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 42mm stroke ensure optimal force and movement precision.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Type A mounting bracket with joint for flexible installation options.
  • 5Durable construction with standard through-hole mounting for industrial applications.
Product Details
CDQ2B40-42DZ-D-A73L
Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Bore Size
Bore Size 40 mm