CDQ2B40-45DMZ-XC6
Product ID:384074
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40-45DMZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size and 45mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Stainless steel components (retaining ring, piston rod, rod end nut) for enhanced durability.
  • 4Through-hole mounting style (standard) for easy installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B40-45DMZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm