CDQ2B40-46DZ-XB10
Product ID:392934
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-46DZ-XB10
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 3Through-hole mounting style ensures secure and versatile installation.
  • 4Intermediate stroke design (46mm) optimized for precise motion control.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B40-46DZ-XB10
Made To Order
Intermediate Stroke Using Exclusive Body
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Bore Size
Bore Size 40 mm