CDQ2B40-50DCMZ-A73CL
Product ID:300962
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DCMZ-A73CL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Includes reed auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting options.
  • 5Compatible with DC24V power supply, ensuring safe and efficient operation.
Product Details
CDQ2B40-50DCMZ-A73CL
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm