CDQ2B40-50DCMZ-A73CL4
Product ID:300953
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DCMZ-A73CL4
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile automation applications.
  • 3Includes reed auto switches with indicator lights for easy monitoring and control.
  • 5Comes with 4 auto switches (2-wire, DC24V) for comprehensive end-position detection.
Product Details
CDQ2B40-50DCMZ-A73CL4
Number Of Auto Switches
4 Pcs.
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm