CDQ2B40-50DCMZ-F7BASBPC
Product ID:393097
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DCMZ-F7BASBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for enhanced durability and visibility.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for shock absorption and easy installation.
  • 5Pre-wired connector (M8-4 pin) and 0.5m lead wire for quick and convenient setup.
Product Details
CDQ2B40-50DCMZ-F7BASBPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm