CDQ2B40-50DCMZ-J79CLS
Product ID:300950
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DCMZ-J79CLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
  • 5Compact design with through-hole mounting for easy installation and integration.
Product Details
CDQ2B40-50DCMZ-J79CLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Connector, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm